ÜÇ AYLAR

Her sene olduğu gibi bu senede Mevla'mızın bize bahşetmiş olduğu mübarek Üç aylara giriyoruz. Bu ne güzel nimettir ki;  Mevla'm bu aylar içinde işlene...

Her sene olduğu gibi bu senede Mevla'mızın bize bahşetmiş olduğu mübarek

Üç aylara giriyoruz. Bu ne güzel nimettir ki;  Mevla'm bu aylar içinde işlenen bütün bütün uhrevi ve manevi sevapların hepsine kat kat sevap verdiği gibi her günün faziletini de ayrı ayrı sevap yazıyor işte biz müminlere düşen vazife de bu ayların kıymetini bilip ona göre kendimize şekil vermemiz lazımdır. Tevbe Suresi’nde Rabbimiz  meâlen şöyle buyruluyor: “Muhakkak ki ayların sayısı Allah(c.c.)’nun gökleri ve yeri yarattığı gündeki kat’î hükmünde on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu en doğru hüküm-en doğru hesaptır. O halde bu haram aylarda nefislerinize zulmetmeyiniz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Veda Haccında teşrik günlerinin ortasında Mina’da irad ettikleri hutbelerinde haram aylarla alakalı olarak şöyle buyurmuşlardır: “İşte zaman hakikaten Allah’ın semavat ve arzı yarattığı gündeki hey’eti gibi bir devre girdi: ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haramdır ki bu haram aylardan üçü birbiri ardınca gelen Zil-Ka’de,Zil-Hicce ve Muharrem-i Şerif’tir; diğeri de Cemaziyel-Ahir ile Şa’ban-ı Şerif arasındaki Receb-i Şerif’tir. Zikredilen bu dört aya haram ay denmesinin sebebi ise şudur: Bu aylarda yapılan masiyetin günahı ve taatin sevabı diğer aylara göre daha fazladır ve bu sebeple bu aylar diğerlerine göre daha fazla ta’zime layık ve muhteremdirler. Bundan dolayı bu aylara haram aylar denmiştir.

Pazarı pazartesi  ye  bağlayan gece idrak edeceğimiz Receb-i Şerif ayı muhterem

aylardandır. Bu ay, Hadis-i Şerif’te ifade edildiği üzere “Allah’ın ayı’dır.” Ramazan-ı Şerif’ten

önceki iki aydan biri olan bu ayda ve Şa’ban-ı Şerif ayında yapılması icab eden ibadetler,

tutulması tavsiye edilen oruçlar, idrak edilecek kandiller hep Ramazan-ı Şerif’in bereket ve

füyüzatından daha iyi istifade edilmesi için adeta birer hazırlık mahiyetindedir.

Receb-i Şerif’i, ekim ayı; Şaban-ı Şerif’i, bakım ayı; Ramazan-ı Şerif’i de hasat ayı olarak

vasıflandırmışlardır. Recep ayında ekimi sağlam yaparsak diğer aylarda bunun meyvesini görürüz.nReceb-i Şerif ayının bildiğimiz bir takım isimleri vardır. Bu aya, bol bol rahmeti ilahi

yağdığı için ziyade yağdıran manasına “Esab”; şeytanlar taşlandığı için “Recm”; ta’zîme layık

olduğu için “Receb” ismi verilmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır: “Recep ayının ilk Cuma gecesinden gafil olmayın. Muhakkak o öyle bir gecedir ki; melekler onu regâib gecesi diye isimlendirirler. Gecenin üçte biri geçtikten sonra arz ve semavatta bulunan bütün melekler Ka’be-i Muazzama ve çevresinde toplanırlar ve ümmeti muhammedin evladına dua ederler. Zamanın değerini kıymetini bilip o minvalde gayret etmemiz lazımdır. Gecen zamana baktığımız da zamanın geri gelmeyeceğini hepimiz bilmekteyiz. O yüzden hasta iken sağlığın kıymetini nasıl biliyorsak bu mübarek ayların başlangıcı olan recebi şerif ayını en iyi şekilde değerlendirmemiz lazımdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdurrahim Özdil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manisa Hür Işık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manisa Hür Işık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Manisa Hür Işık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manisa Hür Işık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.