YENİ MANİSA ÜZERİNE

Şehirlerin kaderi şehirde yaşayan kişilerin elindedir. Kaymakam, Belediye başkanı ve kadrosu, akademisyenleri, öğrencileri, esnafları, çiftçileri ve k...

Şehirlerin kaderi şehirde yaşayan kişilerin elindedir. Kaymakam, Belediye başkanı ve kadrosu, akademisyenleri, öğrencileri, esnafları, çiftçileri ve kalbi şehir için atan herkes şehre dair düşünmelidir. Kişiler düşüncesini eyleme(harekete) geçirebiliyorsa da sıkıntılar yerini çözüme, dertler ise çözüme gidecektir. O yüzden şehir hakkında düşünmek ve bir şeyler söyleyebilmek çok değerlidir. Bu noktada her ne kadar yerel idarecilere ve görevlilere roller biçsek dahi şehirde yaşayan kişilerin de önemli bir yükümlülüğünün olduğunu belirtmek gerekir. 2014 yılından beri seçim sonuçlarında Şehzadeler ve Yunusemre şeklinde incelediğimiz şehir merkezimiz artık hem ovaya hem de dağa doğru sırtını yaslamaktadır. Ovaya doğru Güzelyurt ve Muradiye, Kazım Karabekir, Ahmet Bedevi, Mareşal Fevzi Çakmak  mahalleleri örnek sayılabilecekken her gittiğimde yeni yerlerin açıldığını gördüğüm Uncubozköy ve TOKİ ile nüfusu çok hızlı artan Akgedik mahallesi şehrin nüfusa bağlı olarak nerelere gittiğini gösteren önemli detaylardır. Bir zamanlar Akmescit ve Kaynak taraflarına gelindiğinde şehrin bittiği ve Laleli’nin etrafının ova olduğunu gördüğümüz fotoğrafların yanında hatıralara da şahidiz. Laleli’nin ilk devirlerini gören kişilerden bu gibi pek çok hatıraları dinleyebilirsiniz.

Manisa’nın eski şehir(old city) olarak tarif edebileceğimiz Şehzadeler ilçemiz tarihi, turistik ve kültürel değerlerimiz noktasında -bir toplantıda da geçtiği üzere- il merkezindeki değerlerin %80’inini almış vaziyettedir. Yunusemre bu noktada biraz daha fakir kalsa bile ilçede turistik değeri her geçen gün daha çok anlaşılan Aigai Antik Kenti gibi bir değerin olduğunu da unutmamak gerekir. Keza Yoğurtçu Kalesi, Türkmen Şelalesi, Çapaçarık, Ayn-ı Ali Türbesi ve Cami, İvaz Paşa Cami gibi yerlerinde de bu ilçede bulunduğunu hatırlamak gereklidir. Daha çok 1980’li yıllarla beraber büyüyen ve gelişen şehrin batı tarafı bugün sanayi ve konut yoğunluklu bir yer halini almıştır. Organize Sanayi Bölgesi’nin yanı sıra Muradiye mahallesinin de ilimizdeki bazı ilçelerden(Gördes, Selendi, Gölmarmara, Köprübaşı, Ahmetli) daha kalabalık olduğunu hesaba kattığımızda Yunusemre’nin kendine has bir kültürel dokusu ve merkezi kurulması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Şu anda inşaat halinde olan Yunusemre Meydan projesinden umut ediyorum ki yeni ilçenin yeni merkezi ve meydanını doldurabilir. Etrafındaki komplekslerle beraber yeni bir merkez olacağından şüphemiz yoktur. Doğal bir merkez olan bu bölge 2012 yılından beri Şehzadeler ilçesinin çok uzak mahallelerinden dahi insan çekmektedir. Alaybey, Nurlupınar, Yarhasanlar mahallelerinde oturan insanlar önce yemek ardından çay, kahve içmek için şehrin bu tarafını önce Magnesia AVM ardından, Polis Evi, şimdi de yeni sayabileceğimiz Manisa Prime bölgesinde tüketim alışkanlıklarını gidermektedir. Yakın semtlerde oturan kişiler hem hafta içi hem de hafta sonu yürüme mesafesindeki bu bölgeye uğradıkları bilinen bir gerçektir. Arada 3-4 km ve fazlası olmasına karşılık Şehzadeler ilçesinden bu bölgenin tercih edilmesinin altında yatan sebepler arasında otopark alanının olması, geniş/ferah bir bölgede yer bulabilmek ve Mimar Sinan Bulvarı üzerinden İzmir’e gidilebilmesi gibi durumların yer aldığını söyleyebilmek mümkündür. Çanakkale Şehitleri Müzesi’nin yer aldığını düşündüğümüzde ailelerin bu bölgeyi tercih etmesini anlayabilmek kolaylaşmaktadır. Yalnızca tüketim üzerinden  değil kamu kurumlarının da bu bölgeye doğru kaymış olması şehri doğal/kendiliğinden buraya doğru itecektir. Uncubozköy bölgesinde Adliye’nin arkasında yükselen Manisa Meydan projesi ile beraber Adliye, Üniversite hastanesi, Kızılay, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kaymakamlık, İl Emniyet Müdürlüğü gibi yerlerin de bu bölgede toplanmasını anlamak gelecek yıllar içinde Yuntdağı ve ovaya doğru gidebilme potansiyelini şimdiden aşikar hale gelen Manisa’yı anlamaktır.

18-30 yaş kuşağının tüketim, eğlence alışkanlıklarından tutun da TOKİ’ye, Yuntdağı’nda yapılan villalara, Akgedik mahallesindeki küçük fakat bir o kadar meblağı yüksek havuzlu sitelerin geleceğini düşünmek kalbi ve aklı şehir için atan herkesin düşünmek zorunda olduğu bir durumdur. Yıllar önce şehrin dışında ufak bir köy olan Uncubozköy’ün revaçta olacak bir mahalle olduğunu kim söyleyebilirdi? Keza bugün Güzelyurt mahallesinin dümdüz ova olduğunu yaşı 17-20 olanlar dahi hatırlıyor olsa gerek.

 Halihazırda Güzelyurt mahallesi ile Uncubozköy’ün  yarışıyor olması zamanında şehrin ne tarafa doğru büyüyeceğini okuyanların bir başarısıdır. Hızlı nüfus artışına bağlı olarak yapılan projeksiyonlarda* Manisa’nın 2025 yılında 490.409, 2030 yılında 545.660, 2035 yılında 604.970, 2040 yılında 668. 864 kişiye varacağını öngören bakışlar şehrin geleceğine dair bir kez değil defalarca kez düşündürecektir.

 

*Manisa Büyükşehir Belediyesi Haziran 2023 Belediye Meclis Toplantısı (Erişim Tarihi: 22.06.2023)

https://www.facebook.com/manisabsb/videos/605747881652247

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Cura - Mesaj Gönder

# manisa

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manisa Hür Işık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manisa Hür Işık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Manisa Hür Işık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manisa Hür Işık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.