YEREL SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN DERNEKLER NE YAPAR?

Bugünkü Türkiye, bulunduğu coğrafya itibariyle temelleri Ortaçağ’da atılmış*, tarihsel temelleri ve Türk milletin millet yapan vasıflarıyla değerlendi...

Bugünkü Türkiye, bulunduğu coğrafya itibariyle temelleri Ortaçağ’da atılmış*, tarihsel temelleri ve Türk milletin millet yapan vasıflarıyla değerlendirdiğimizde ‘’Kök Türk ve evvelsi’’ çağlara kadar götürebileceğimiz bir hakikati içinde barındırır. Bu hakikat Türk milletinin dil, musiki, felsefe, sosyo-kültürel yapısı içinde çeşitli milletlerle olan teması sonucu bugünlere kadar aktarılarak gelmiştir. Bunun en önemli yollarından biri de kültürdür. Kültürün aktarılmasında aile, eğitim, bulunulan şehrin yapısı gibi faktörler son derece değerlidir. Şayet Konya’da dünyaya gelseniz tahayyül aleminizde Selçuklu etkisi daha yüksek olabileceği gibi Fars diline ve Ortaçağ mimari eserlerine olan ilginizin yüksek olabileceğini söyleyebiliriz. Mersin’den Mardin’e kadar olan hattı takip ettiğinizde farklı, İzmir’den Afyonkarahisar’a giden hattı takip ettiğinizde farklı kültürler ve bunun sonucundaki yaşam biçimleriyle olan temasınız kaçınılmaz olacaktır. Anadolu, böylesine zengin bir kültürel birikimin coğrafyalaşmış adıdır.  O yüzden Anadolu’da yaşamak Coğrafi Keşifler sonrası Batı’nın keşfettiği coğrafyada yaşamaya benzemez. Anadolu, kendi bağrında nice medeniyete ev sahipliği yapmışsa bir o kadar da medeniyeti yutmuş ve bizim mesleki ilgi alanımızın parçasına dahil etmiştir. Türkler ise bilinen tarihi ile 1071 ile bu topraklarda kendi hakimiyet destanlarını yazmaya başlamış ve her türlü istila, savaş ve farklı işgal yöntemlerine karşı direniş sergilemişlerdir. Bu direnişlerin en değerlileri arasında ise Mustafa Kemal’in Samsun’da kıvılcımı yaktığı ve Ege içlerinde Yunanlılarla mücadele ettiği savaşlar silsilesi yer alır. Yalnızca Yunanlılarla değil envai çeşit emperyalist devlet ve yapılanmayla süren bu mücadelede kazanan Türk milleti olmuştur.

Devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti, işte böylesine büyük bir hikayenin ve kahramanlığın sonucunda kurulmuştur. Seçimlerle beraber gelen iktidarlar genel seçimlere verdikleri önem kadar yerel seçimlere de ehemmiyet tanımışlardır. Çünkü, Türkiye her geçen gün hızla kentleşmekte ve bu hızlı kentleşme sonucu belediyelerin yükü artmaktadır. Bu yük artışına karşılık ise İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollerin başkanlarına ağır vazifeler düşmektedir. Siyasi partiler ise yerel seçimlerde elde edilecek olan başarıları önemli bir yere koymaktadırlar. Yerelde elde edilen başarı sonucunda seçmen genel seçimlerde ikna olunacak ve iktidara ait birtakım kazanımlar elde edilecektir. Artan göç ile beraber büyükşehirlerin sosyolojisine bağlı olarak Türkiye’nin hemen her yerinden göçlerin alındığı bilinmektedir. Bu göçlerin sebepleri arasında birtakım aileler arasındaki uyuşmazlıklar, sorunlar, maddi problemler(iş arama), eğitim, daha iyi refah kaygısı gibi sebeplerin olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Göçlerle gelen kişiler adeta kendi memleketlerinin bir küçüğünü oluşturmaktadırlar. İstanbul şehrimiz bu konuda çok net örnekler vermektedir. Başkentimiz Ankara’da ise ağırlıklı olarak Yozgat, Kırıkkale, Çorum, Kırşehir, Çankırı, Samsun gibi civar illerden göç aldığı dikkatlerden kaçmamaktadır. Siyasi idareciler ise bu durumu iyi gözetmiş ve bazı yerel kuruluş ve derneklere farklı desteklerde bulunmuşlardır. Böylece bu durum onlara seçim zamanında konvoylarda bulunan araba, kişisel destek, bağış ve elbette oy olarak da geri dönmektedir. Bu hemşehricilik ve yerel derneklerin ortaklaşa yaptığı faaliyetlerden birileri ise o şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşları ile alakalıdır. Böylesine anlamlı ve büyük çaplı etkinlikler şehrin sosyo-kültürel gelişmesine olduğu kadar aynı zamanda insanların kaynaşmasına ve yeni dostluklara, beraberliklere de vesile olmaktadır. Manisa’da Afyonlu, Bitlisli, Malatyalı, Balıkesirli, Uşaklı, Hataylı, Şanlıurfalı, Muşlu pek çok dostumuz bulunmaktadır. Burada bütün hemşehri derneklerinden tek tek bahsetmem mümkün değildir.

En çok aktif olarak gördüklerim arasında Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği yer almaktadır. Dernek bünyesinde çeşitli konferansların yanında Nisan ayının sonunda yapılan Çanakkale gezisi de bir derneğin neler yapabildiğini göstermektedir. Bu durumda etkili olan faktörler arasında kurulan sosyal ağlar olduğu kadar kişilerin atak, iş bitirici ve dürüst karakterlerinin de önemli bir payı olduğu aşikardır.

Bu doğrultuda fahri memleketim olarak gördüğüm, son derece stratejik coğrafya Çukurova’dan bahsetmeden olmaz. Manisa’da bulunan Çukurovalılar Derneği’nin geçen ay tertip ettiği Hatay’ın anavatana katılışının yıldönümü etkinliği vesilesiyle yapılan programda Dr. Fatih Sansar hoca, katılımcılara tarihsel süreci aktarmıştır. Böylece Manisa’da bulunan Çukurovalılar bu süreçteki bilgilerini tazelemiş ve beraberliğini sürdürmüşlerdir. Bunun yanı sıra şehirdeki Manisalıların da geçmişteki hakikati öğrenmelerine de vesile olunmuştur.

Bu vesilesiyle yaklaşan yerel seçimlerde Manisa’da yaşayan ve zamanla Manisalı olan dostlarımızın bizlere yapacağı katkı vesilesiyle bir Manisalı Hatay ilimize gittiğinde yabancılık çekmeyecek, Azerbaycanlı bir soydaşımız ise Manisa’ya geldiğinde ise kadim Türk yurdunda huzur içinde olacak, kendini rahat hissedecektir. Keza, Türk milletinin Asya, ve Avrupa’da idare ettiği topraklara gidince de beraberlik duygusu pekişecek ve millet olunma hali yeniden canlanacaktır. Derneklerimizin tamamı bu doğrultuda çalışmalar gösterirse onlarla gurur duyar ve gelecek programlarını iple çekmekten keyif alırız.

 

 

 

 

*Bu konuda daha detaylı bilgi için bir çalışmama bakabilirsiniz. https://www.academia.edu/104792615/Prof_Dr_Mustafa_Uyar_ile_%C5%9Eark_Ufkunun_Parlak_Y%C4%B1ld%C4%B1z%C4%B1_Sultan_Baybars_%C3%9Czerine

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Cura - Mesaj Gönder

# manisa

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manisa Hür Işık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manisa Hür Işık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Manisa Hür Işık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manisa Hür Işık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.