OKULLAR AÇILDI..?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında, 74 bin okulda ve 744 bin derslikte, yaklaşık 20 milyon öğrenci ve 1,2 milyona yakın öğ...

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında, 74 bin okulda ve 744 bin derslikte, yaklaşık 20 milyon öğrenci ve 1,2 milyona yakın öğretmen için 2023-2024 eğitim öğretim yılı başladı.

Bakanlık, bu yıl eğitim-öğretim süreçlerinde bir dizi değişikliğe gitti. Yayımlanan yönetmelikle lise öğrencilerinin okula devamı ve derslere katılımının artırılmasını hedefleyen bir dizi önlem hayata geçirildi. Bunlar geç kalınmış faydalı değişiklikler… (Geçenlerde camide içki içen gencin adı Yasin ve yaşı 18 imiş..?)

İhya adına da bir şeyler duymak isterdi bu millet…

Durumu idare etmek, günü kurtarmak ve sorunlara pansuman çözümler bulmak neredeyse temel uğraş olmuş durumda…

Milletimiz, Türkiye’nin eski karanlık dönemlerinden çok çekti. Onlarca siyasal ve ekonomik kriz yaşandı. Kavga dövüşlü günler ve her on yılda bir gerçekleşen darbeler milletimizi adeta canından bezdirmişti. Nesli ihya düşünülmedi. Oysa; “Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz; ihmal ettiğiniz nesil, imar ettiğiniz şehri tahrip eder.” Nesilde harap… Toplumda harap… Şehirde harap…

Neslin ihyası medeniyetin inşası…

Neslin ihyası medeniyetin inşası için evvela neslimiz, yani çocuk ve gençlerimizin öğrenilmiş çaresizlik ve aşağılık kompleksinden kopup kendi inanç değerleri ile kuşanması gerekir. Okuduğu kitaplar, izlediği filimeler, maruz kaldığı görsel/işitsel ne varsa hepsini incelemeye almalı ve zarar verenler bir, bir ayıklamalı. Tarihleri doğru şekilde okutulmalı ve buradan kuvvet almaları sağlanmalıdır. Bir İbni Sina'nın Hipokrat'tan daha yetenekli ve büyük işler başardığını görebilmeli. Bir Fatih'in 14 yaşında devlet yönettiğini bilmeli. Kendinde kuvvet bulmalı… Sen mi yapacaksın? diye sorduklarında "evet ben yapacağım" diyebilmeli.

Eğitim Sistemi Yeniden Dizayn Edilmeli!

Aile Kurumu Güçlendirilmeli!

Rol Modellerimize Sahip Çıkarak Neslimizi İhya Edilmeli!

 İnsan ve Devletin Geleceğine Zarar Veren Her Türlü Yapı ile Mücadele Edilmeli!

Bu gün en büyük sorun insan fıtratını bozmaya çalışan yapıların medya ve sosyal hayatta aktif çalışmasıdır. Gerek hukuk gerekse RTÜK bu konuda hassas bir şekilde çalışmalıdır. Gereken yasalar hızlı bir şekilde çıkarılmalı.

Yeniden köklerimizle buluşulmalı…

Yeniden bu medeniyete ait olanlarla hemhal olmaya çalışılmalı. Dünyadan kopmadan, fikirde, sanatta, edebiyatta, teknolojide ve siyasette dünyadaki gelişmeleri ıskalamadan kendimiz olmayı yeniden başarmanın fırsatı yakalanmalı.

Öze dönüşümüzü, aslımıza dönüşümüzü, köklerimize dönüşümüz için azami çaba sarf edilmeli.

Millî kültürel bağımsızlığımız olmadan bizim ekonomik olarak da başarılı olmamız, bağımsız olmamız mümkün değildir.

Devlet ve millet köklerinden beslendiği, inanç ve fıtrat üzere bir olursa, onu hiçbir güç sindiremez!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zekeriya Yıldız - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manisa Hür Işık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manisa Hür Işık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Manisa Hür Işık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manisa Hür Işık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.