ŞEHİTLER GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ

Türk  Milleti olarak bugün aziz atanımıza ve hürriyetimize, din ve devletimize, can ve mal güvenliğimize sahipsek bunu dün olduğu gibi bu günde vatan...

Türk  Milleti olarak bugün aziz atanımıza ve hürriyetimize, din ve devletimize, can ve mal güvenliğimize sahipsek bunu dün olduğu gibi bu günde vatan uğruna canlarını ve kanlarını feda eden şehit ve gazilerimize borçlu olduğumuzu bilmeliyiz.

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rableri katında Allah’ın lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklanmaktadırlar.”(1)  Sevgili Peygamberimizde: “Nefsim Kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, Allah yolunda savaşıp öldürülmeyi, sonra diriltilip yine öldürülmeyi, sonra diriltilip yine öldürülmeyi ne kadar isterdim” (2) ve “Şehit dışında, cennete girip de, bütün dünya kendisine verilse dahi, tekrar dünyaya dönmeyi arzu eden kimse yoktur. Cennette gördüğü ikram ve itibardan dolayı şehit, dünyaya dönüp on defa şehit olmayı arzu eder,” (3)buyurmuşlardır.

Şair de ne güzel söylemiş; “Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber. Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.”  Bu ne büyük bir şeref ve ne kadar büyük bir onurlanma.

İnananlarına dünya ve Ahiret mutluluğu temin etmek için bir takım değerler sunan dinimiz; vatan, millet, devlet, bayrak ve hürriyet gibi kutsal sayılan değerlere önem vermiştir. Bu değerlerin korunması ve savunması gerekirken şehit ve gazi olanlar, yüce Allah’ımızın ve sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet (S.A.S.)’min övgüsüne mazhar olmuşlardır.

Rütbelerin en şereflisi; şüphesiz şehitlik rütbesidir. Bizler bu gün Türkiye Cumhuriyetinde vatan ve hürriyetimize, din ve devletimize, can ve mal güvenliğine sahipsek, şunu hiç unutmayalım ki, bunu canlarını ve kanlarını feda eden şehit ve gazilerimize borçluyuz.

Çanakkale Zaferi, esaret değil bağımsızlık ve hürriyet sevdalısı kahraman Türk Milletinin kahramanlık destanıdır.

Anadolu coğrafyasında bizi çok gören haçlı zihniyeti; Mehmet Akif’in değimi ile “Kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela” toplanmışlar, bizi vatanımızda esir edip Müslümanlığı ve Türklüğü sinsice yok etme planlarının imhasıdır.    Maalesef tarihimiz bize yapılan saldırılarla doludur. Ecdadımız vatanımızı savunmak için canını, kanını ve malını çekinmeden vermişlerdir. Bilindiği kadarı ile en çok şehit verdiğimiz savaş Çanakkale Savaşıdır. Allah’ın yardımıyla bu savaştan da zaferle çıkmışız. Bu zafer, Türk Milletinin iman ve azminin, güç ve kuvvetinin canlı belgesidir. Sözde medeni geçinen devletler, vatanımızı işgal için Türk’ün kanını oluk oluk akıtmaktan geri durmayıp barbarlıklarını, caniliklerini açıkça sergilemişlerdir.

18 Mart aynı zamanda “ŞEHİTLER GÜNÜ” olarak ta kutlanmaktadır. Bu günün önemini önce kendimiz idrak edelim. Sonra da çocuklarımıza anlatalım. Çanakkale savaşlarının geçtiği yerlere ziyarete gidelim. O günleri yaşamaya çalışalım. O ruhu canlı tutalım. Çünkü; dün olduğu gibi bu günde vatanımıza göz diken, bizlerin birliğinden ve yeniden şahlanışımızdan korkan devletler; yurdumuzu bölmeye, insanımızı birbirine düşman etmeye çalışmaktadırlar. Oyun üstüne oyun kurup milletimizi ayrıştırmaya çalışmaktadırlar. Tarihimizden ders alarak hainlere, bölücülere ve her türlü hain örgütlere karşı devletimizin ve milletimizin yanında yer alalım. Çanakkale Zaferimiz ve Şehitler günümüz hayırlara vesile olsun. Akan Müslüman kanının durmasını, birlik ve beraberliğin sağlanmasını Allah bizlere nasip etsin.

1-      Al-î İmran, 3/169,170

2-        Buhari, Cihad, H.N: 199, R.S.:2/535

3-        Buharı, Cihad, H.N: 21, R.S. H.N: 1316

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Çoraplı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manisa Hür Işık Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manisa Hür Işık Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Manisa Hür Işık Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manisa Hür Işık Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.